09.09-17.09
Termin
15-30
Wielkość grupy
3/5
Trudność
Belluno
Region

Majestatyczne góry rzucające delikatny cień na rowerowe szlaki, orzeźwiające górskie powietrze, wyśmienite potrawy regionalnej kuchni, gościnni mieszkańcy, ziemie ukrywające burzliwą historię pogranicza. To zaledwie kilka z powodów, dla których warto wyruszyć z nami w Dolomity. Sławne przede wszystkim pośród miłośników trekkingów i narciarstwa, teraz otwierają się dla rowerzystów. I to wcale nie dla tych wyczynowych, przeskakujących na rowerach górskich pomiędzy graniami, a dla każdego z nas, każdego kto chce nacieszyć oczy pięknymi widokami i z perspektywy siodełka poczuć klimat i zapach tego rejonu. Przygotowane przez nas trasy prowadzą górskimi dolinami, pośród winnic i wzdłuż brzegów rzek i jezior. Unikamy stromych podjazdów, a te nieliczne, które na swojej drodze spotkamy wynagrodzą nam włożony trud długimi zjazdami i wiatrem we włosach. Zakosztujemy w miejscowej kuchni i regionalnych przysmakach. Przed nami ponad 300 km wspaniałej przygody!

Grüß Gott czy buongiorno?

Co powiedzieć na powitanie? Takie pytanie nie raz zadamy sobie po wejściu do hotelu, sklepu czy restauracji w rejonie Trydent – Górna Adyga / Południowy Tyrol. Tak jak region przyjmuje dwie nazwy, w języku włoskim i niemieckim, tak i odwiedzane przez nas miasta. Tutaj bez problemu możemy się znaleźć w dwóch miejscach na raz – w Bolzano i Bozen, w Bressanone i Brixen, w Brunico i Bruneck, czy w Dobbiaco i Toblach. Wszystkiemu „winna” historia. Niemal na każdym kroku, chociaż na terytorium Włoch, znajdziemy silne wpływy austriackie.

To co w Dolomitach najlepsze

W trakcie naszego wyjazdu będziemy jeździć po świetnie przygotowanych i wyznaczonych ścieżkach rowerowych. Nasze drogi poprowadzą poprzez idylliczne zielone doliny, pomiędzy winoroślami Weinstrasse, wzdłuż rzeki Adygi, u podnóża bielejących szczytów. Czekają na nas wodospady, lasy, zamki, wspaniałe ogrody, degustacje w winnicach i kąpiele w termach. Przemierzymy część historycznej, dawnej rzymskiej drogi Via Claudia Augusta, zjedziemy z przełęczy Brennero, ale też odwiedzimy m.in. Bolzano, Merano i Cortinę d’Ampezzo.

MIEJSCE i GODZINY ZBIÓRKI Kraków / Katowice   18:15 / 20:00
TRANSPORT Autokar
CZAS TRWANIA   9 dni
ZAKWATEROWANIE   Hotele i pensjonaty
WYŻYWIENIE    BB: 6 śniadań
CENA OBEJMUJE
Przejazd busem z Krakowa, przejazd z Warszawy za dopłatą 100 PLN w każdą stronę (przy zgłoszeniu do miesiąca przed wyjazdem)
Transport rowerów na specjalnej przyczepce
Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach / pensjonatach
Wyżywienie: 6 śniadań w formie bufetu
Ubezpieczenie KL, NW, BB i SS
Usługi pilota / opiekuna grupy
Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 PLN
CENA NIE OBEJMUJE
Pozostałego wyżywienia (możliwość dokupienia 5 kolacji za 260 PLN)
Biletów wstępu do obiektów, wód termalnych oraz opłat klimatycznych – ok. 40 EUR
Wypożyczenia roweru – dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru – 150 PLN
1

Wyjazd z Krakowa do Włoch

Wyjazd z Krakowa o godzinie 18:15 (okolice dworca PKP i PKS). Nocny przejazd do Włoch. Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (ok. 20:00).
2

Przełęcz Brennero i Val Pusteria – przywitanie z Dolomitami

Przełęcz Brennero – Vipiteno (Sterzing) – Fortezza (Franzensfeste) – Aica (Aicha) – Kiens (Chienes) – Raststatte Lanz – ok. 54 km

Tuż przed austriacko-włoską granicą zatrzymamy się na śniadanie, po czym przejedziemy na przełęcz Brennero (1374 m n.p.m.). Czeka nas dzisiaj aktywna pobudka. Dla rozprostowania nóg po długiej podróży wsiądziemy na rowery i przywitamy się z Dolomitami. Czeka nas przyjemny, długi (ok. 20 km) zjazd z przełęczy do położonej ok. 500 m niżej miejscowości Vipiteno (Sterzing). Towarzyszyć nam będą piękne krajobrazy budzących się gór. Tutaj będzie chwila na wzmocnienie włoską kawą i ruszamy w dalszą drogę w kierunku jednej z najpiękniejszych dolin w Dolomitach – Val Pusteria, którą będziemy eksplorować i która będzie naszym domem przez następnych kilka dni.

3

Z widokiem na Tre Crime w kierunku Cortiny d’Ampezzo

Falzes (Pfalzen) – San Giorgio (St. Georgen) – Gais – Villa Ottone (Uttenheim) – Campo Tures (Sand in Taufers) – Molini (Muhlen) – Gais – Brunico (Bruneck) – ok. 40 km

Po śniadaniu ruszymy na północ. Na rowerach odkrywać będziemy dolinę Tures, a naszym celem będzie wyjątkowo położony, XIII-wieczny zamek – Castello di Tures. Podczas jazdy ze wszystkich stron otaczać nas będą góry o szczytach przekraczających wysokość 2000 m n.p.m. Po drodze przejedziemy też przez niewielkie górskie miasteczka, takie jak Gais, San Giorgio czy Villa Ottone. Zanim jednak dotrzemy do zamku, czeka nas jeszcze rowerowo-piesza krótka wycieczka w trakcie której zobaczymy trzy wodospady o wspólnej nazwie Cascate di Riva. Idealne miejsce na drugie śniadanie. Chwilę później zawitamy na dziedzińcu zamku Castello di Tures. Przejazd na rowerach na południe do miejscowości Brunico (Bruneck) i popołudnie w mieście.

4

Z widokiem na Tre Crime w kierunku Cortiny d’Ampezzo

Falzes (Pfalzen) – Villabassa (Niederdorf) – Brunico (Bruneck) – Dobiacco (Toblach) – Lago di Dobiacco (Toblacher See) – Val di Landro – punkt widokowy na szczyty Tre Crime – Lago di Landro – Cortina d’Ampezzo – ok. 65 km.

Dzisiaj ruszymy na zachód w kierunku granicy z Austrią. Nie przekroczymy jej jednak, tylko przy wjeździe do Dobiacco skręcimy na południe w Val di Landro. Malowniczą trasą, prowadzącą wzdłuż dawnej, zbudowanej w czasach I Wojny Światowej trasy kolejowej udamy się w kierunku Cortiny d’Ampezzo, stolicy sportów zimowych i organizatora olimpiady zimowej w 1956 roku. Po drodze kilka razy zatrzymamy się przy mijanych jeziorach (Lago di Landro, Lago di Dobiacco) i z punktu widokowego podziwiać będziemy jeden z najsłynniejszych symboli Dolomitów – szczyty Tre Crime. Po dojechaniu do celu, popołudnie spędzimy w Cortinie i wieczorem wrócimy na nocleg.

5

W drodze do Bolzano

Falzes (Pfalzen) – Novacella (Kloster Neustift) – Bressanone (Brixen) – Bolzano (Bozen) – ok. 50-75 km

Po śniadaniu wykwaterowanie. Dzisiaj zmieniamy miejsce noclegu ruszając na zachód, to jednak dopiero wieczorem. Najpierw udamy się do augustyńskiego klasztoru w miejscowości Novacella, aby po krótkiej wizycie na pięknym dziedzińcu ruszyć dalej do Bressanone. Stąd w towarzystwie wspaniałych widoków na rowerach przejedziemy do Bolzano. Po drodze kilkukrotnie zatrzymamy się w urokliwych, niewielkich miasteczkach typowych dla tego regionu. Wieczór spędzimy w urokliwym Bolzano, które niegdyś urzekło samego Goethego. Autobusem przejedziemy do hotelu.

6

Via Claudia Augusta

Lago di Resia – Graun im Vinschgau – Lago della Muta –  Malles Venosta – Sluderno – Silandro – Castelbello – Naturno – Merano – ok. 80 km

Dzisiaj czeka na nas prawdziwa gratka. Przejedziemy odcinkiem słynnej trasy Via Claudia Augusta, dawnej drogi rzymskiej łączącej tereny południowych Niemiec z północną częścią Włoch. Rowerową podróż zaczniemy znad Jeziora Lago di Resia z miejscowości Graun im Vinschgau, gdzie zobaczymy wychylającą się ponad taflę wody słynną dzwonnicę zatopionego kościoła św. Anny. Miasteczko Graun zostało zatopione w 1950 roku i od tej pory przyjezdni mogą podziwiać ten nietypowy widok, pojawiający się na wielu pocztówkach z regionu. Miejscowa legenda głosi, że zimą gdy jezioro zamarza, nadal można usłyszeć bicie dzwonów. Wzdłuż brzegu ruszymy na południe, przejeżdżając obok jeziora Lago della Muta i dalej drogą rowerową prowadzącą wzdłuż rzeki Etsch. Na dzisiejszej trasie czekają na nas kolejne twierdze i zamki niegdyś broniące dostępu do dolomickich dolin. Po drodze będziemy się zatrzymywać, aby w spokoju podziwiać otaczające nas widoki, czy zjeść drugie śniadanie. Popołudniu dojedziemy do Merano, uzdrowiskowej miejscowości, perły Dolomitów w której zakończymy naszą trasę rowerową.

7

Idylliczne krajobrazy Weinstrasse

Bolzano – Appiano – Caldaro – Auer – Tramin – Egna – Auer – ok. 40 km

Witamy Was na winnym szlaku – Weinstrasse! Dzisiaj czekają na nas wręcz idylliczne krajobrazy. Na dwóch kołach w niespiesznym tempie przejedziemy wzdłuż rzeki Adygi pośród hektarów winorośli, sadów jabłkowych, jezior i stawów, średniowiecznych zamków. Na koniec będziemy mieli okazję zakosztować lokalnych win w Tramino z pięknym widokiem na winnice Cantina Tramin.

8

Ukryte skarby Merano

Dzisiaj czas pożegnać Dolomity. Zanim to jednak zrobimy czeka nas wycieczka do Merano. Będzie okazja odwiedzić wspaniałe ogrody zamku Trauttmansdorff, dać wytchnienie zmęczonym mięśniom i przez kilka godzin zrelaksować się w miejscowych termach oraz pospacerować historycznym centrum miasta. Po obiedzie wyruszymy w drogę powrotną do Polski. Z pewnością każdy z nas, patrzący w tylne szyby autobusu, spoglądając z tęsknotą za magicznymi górami.
9

Powrót do Polski

Powrót do Krakowa w godzinach porannych. Możliwość odłączenia się w Katowicach.
  • Trasy rowerowe poprowadzone wzdłuż dobrze przygotowanych ścieżek rowerowych
  • Zapierające dech w piersiach krajobrazy górskich szczytów
  • Przejazdy pośród winnic, łagodnie osiadłych na okolicznych wzgórzach
  • Wyśmienita południowotyrolska kuchnia oraz regionalne produkty (sery, wino, wędliny)
  • Degustacja regionalnych win na winnym szlaku
  • Ogrody Trauttmansdorff
  • Relaksujące kąpiele w termach w Merano
  • Historyczna kraina pogranicza, gdzie język włoski przeplata się z niemieckim
  • Ciągle żywe miejscowe tradycje
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
DCIM100GOPRO
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
DCIM100GOPRO
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Opinie

Na temat tego wyjazdu nie dodano jeszcze opinii.

Napisz opinię

Ocena

Rozwiąż zadanie * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.