23.09 – 01.10
Termin
15-30
Wielkość grupy
3/5
Trudność
Transylwania
Region

Transylwania to wspaniały rejon do wycieczek rowerowych. Otoczona zielonym łukiem Karpat odsłania przed nami bogactwo przyrody i kultury, a wielowiekowe historyczne wpływy węgierskie oraz niemieckie zaznaczają się w spotykanej architekturze. Wiele wiosek nadal żyje dawnym rytmem pozwalając poczuć wyjątkowy klimat regionu, wiele z nich jest znacznie wyludnionych. Gęsta sieć bocznych dróg asfaltowych i ścieżek pozwala na spokojne i ciekawe wycieczki rowerowe. Rumunia jest krainą ponadczasowej urody i pomimo ogromnych przemian od czasów obalenia Ceaușescu oraz wstąpienia w szeregi Unii Europejskiej wciąż jeszcze jest w wielu miejscach dziką i nieodkrytą.

Drakula

Legenda Drakuli to jedna z najsłynniejszych ikon tego regionu. Tytułowy bohater powstałej w 1897 roku powieści Brama Stokera, potrafiący stawać się niewidzialnym lub przeistaczać w nietoperza powoduje, że ludzie bledną, zwierzęta uciekają w popłochu, a w powietrzu czuć trumienny powiew kiedy tylko pojawia się w pobliżu. Jego pierwowzorem jest jednak postać autentyczna – żyjący w XV wieku arystokrata Vlad III Tepes, zwany również Vladem Palownikiem. Prawdą jest, że pod względem historycznym, owszem, przebywał on w Transylwanii w osławionym pod tym kątem zamku Bran, natomiast wyłącznie jako więzień tamtejszych lochów. Za życia był władcą, wołoskim hospodarem, słynącym ze swojego okrucieństwa (m. in. nabijał swoje ofiary na pal, stąd jego przydomek „Palownik”). Z perspektywy czasu oceniany jest jednak jako wielki władca, a przez Rumunów postrzegany jako bohater narodowy.

Warowne zamki i kościoły obronne

Czegoś takiego próżno szukać w innych częściach Europy. Chłopskie zamki, znajdujące się w wielu wsiach, jeden niepodobny do drugiego. Twierdze, w których nie ma wystawnych pałaców, ale umocnienia, grube mury obronne, spichlerze na zgromadzenie zapasów i zwykłe pomieszczenia, dające schronienie podczas najazdów. Jeden z nich, zamek w Râşnov, bronił się podczas oblężenia trwającego 3 lata! Niezwykłe są również warowne kościoły, tak charakterystyczne dla krajobrazu Transylwanii. Obronne mury, otwory strzelnicze i systemy baszt upodabniają je bardziej do warownych zamków niż budynków sakralnych. Swoją funkcją nie tylko przybliżały mieszkańców okolicznych wiosek do Boga, ale chroniły również podczas tureckich najazdów. Niepowtarzalnego nastroju dodaje dobrze zachowana zabudowa saskich wsi otaczających kościoły.

MIEJSCE i GODZINY ZBIÓRKI Kraków / Katowice   18:00 / 19:30
TRANSPORT Autokar
CZAS TRWANIA   9 dni
ZAKWATEROWANIE   Pensjonat / zajazd, pokoje 2-3 osobowe z łazienkami
WYŻYWIENIE    BB: 7 śniadań
CENA OBEJMUJE
Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa), dopłata za dojazd z Warszawy 100 PLN w jedną stronę (przy zgłoszeniu do miesiąca przed wyjazdem)
Transport rowerów na specjalnej przyczepce
Zakwaterowanie:7 noclegów w hotelach
Wyżywienie: 7 śniadań
Ubezpieczenie KL, NW, BB i SS
Opiekę przewodnika
Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 PLN
CENA NIE OBEJMUJE
Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 3 obiadokolacji w cenie 140 PLN)
Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, zwyczajowe napiwki) – ok. 40 EUR
Wypożyczenia roweru – dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru – 150 PLN
1

Wyjazd z Krakowa do Rumunii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 09:15 (okolice dworca PKP i PKS). Przejazd przez Słowację i Węgry. Wieczorem przyjazd do Rumunii na nocleg.
2

Trasa w okolicy Cluj-Napoca i Sighişoara

Luna de Sus – Buru – Rimetea – Nyirmezo – ok. 60 km na rowerze

Dzisiaj po raz pierwszy wsiądziemy na nasze rowery i przejedziemy trasę po okolicy Cluj Napoca, trasa została tak zaplanowana aby każdy mógł jej sprostać. Przejazd i zakwaterowanie w Sighişoara. Wieczorem pospacerujemy po zabytkowej i urokliwej części miasta tzw. Górnym Mieście.

3

Transylwania na rowerze - Biertan, Moșna

Şaroş pe Târnave – Biertan – Richiș – Bârghiș – Zlagna – Moșna – ok. 54 km na rowerze 

Po śniadaniu udamy się na zachód od Sighişoary do miejscowości Şaroş pe Târnave skąd już na rowerach wyruszymy w trasę. Przejedziemy dolinami, gdzie położone są saskie wioski z ciekawą regularną zabudową. Zobaczymy słynne średniowieczne warowne kościoły, które są świadkami burzliwej historii regionu. Na początek odwiedzimy Biertan nad którego rynkiem góruje otoczony murami kościół wraz z obronnymi wieżami. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Siedmiogrodzie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki swoim rozbudowanym fortyfikacjom (trzy pierścienie umocnień), miejsce to nigdy nie zostało zdobyte przez najeźdźców. O jego znaczeniu świadczy fakt że przez trzy stulecia stanowił siedzibę biskupa. Z Biertan ruszymy do Moșny, gdzie zobaczymy obronny kościół ale o zupełnie innym wyglądzie. Powrót do Sighisoary, tam spędzimy wieczór.

4

Dzisiejsza rumuńska wieś

Sighișoara – Apold – Denndorf – Agnita – ok. 58 km na rowerze

W dniu dzisiejszym spenetrujemy tereny na południe od Sighişoary. Nasza trasa poprowadzi przez malownicze i spokojne wiejskie tereny Rumunii, zobaczymy jak mieszkańcy żyją na co dzień, a dzięki temu, że trasę tę przemierzać będziemy na rowerach w każdej chwili będziemy mogli się zatrzymać, rozejrzeć się dookoła, zrobić zdjęcie czy usiąść żeby czegoś się napić. Wieczór spędzimy w Sighişoarze, będzie to ostatnia okazja żeby wczuć się w atmosferę tego uroczego miasteczka.

5

Bunești, Viscri, Rupea, Homorod i wieczór w Braszowie

Bunești – Viscri – Rupea – Homorod – ok. 28 km na rowerze

Rozpoczniemy od miejscowości Bunești i ruszymy na rowerach do Viscri, przez wielu uważanej za jedną z najpiękniejszych rumuńskich miejscowości, której wszystkie zabudowania wraz z dominującym kościołem wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejne, niedaleko od siebie położone przystanki naszej podróży to Rupea oraz Homorod. W pierwszym z tych miejsc z górującego nad miasteczkiem XIII-wiecznego zamku chłopskiego podziwiać można panoramę okolicy, drugi słynie z malowniczego kościoła w którym odnajdziemy najstarsze w Transylwanii, datowane na ok. 1300 rok, freski. Potem jedziemy do Braszowa, gdzie wieczorem przespacerujemy się po rynku.

6

Prejmer oraz zamki Bran i Peleş

Tego dnia rowery pozostawimy w hotelu i dzień przeznaczymy na zwiedzanie. Okolica jest bardzo ciekawa ale dosyć ruchliwe drogi i pasma górskie nie są sprzyjające do jazdy na rowerze. Zobaczymy wspaniały kościół warowny w Prejmer, potem najbardziej znany zamek w Rumunii – Bran, kojarzony z osobą Vlada Palownika – Drakuli. Zwiedzimy dawną rezydencję króla Karola I – zamek Peles a popołudnie i wieczór spędzimy w Braszowie na zwiedzaniu i odpoczynku.

7

U podnóża Gór Fogaraskich

Perșani – Bucium – Recea – Sâmbăta de Sus – Mănăstirea Brâncoveanu – Sâmbăta de Sus – ok. 54 km na rowerze

Po dniu zwiedzania z pewnością z zapałem wsiądziemy na rower. Tego dnia czeka nas bardzo malownicza trasa u podnóża Gór Fogaraskich. Pomimo że cały czas towarzyszył nam będzie widok potężnych gór to naszej trasie nie spotkamy większych wzniesień. Mijając kolejne wioski dojedziemy do Staţiunea Climaterică Sâmbăta gdzie znajduje się ciekawy klasztor wybudowany przez słynnego hospodara Constantin Brâncoveanu.

8

Zwiedzanie Sibiu i Alba Iulia

Po śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie Sibiu. Przejdziemy ulicą Avram Iancu, przy której znajdują się najciekawsze kamieniczki. Zobaczymy Duży i Mały Rynek, magistrat z XV w., wieżę ratuszową z XVI w., późnogotycki kościół ewangelicki oraz przejdziemy Mostem Kłamców – tam wyjaśnimy dlaczego tak się nazywa. Po południu wyruszymy w drogę powrotną do Polski. Po drodze zwiedzimy jeszcze miejscowość Alba Iulia, bardzo ważne miasto w historii Rumunii. Tam właśnie 1 grudnia 1918 roku dziesiątki tysięcy Rumunów, Sasów i innych mniejszości narodowych zebrały się aby usłyszeć proklamację przyłączenia się Siedmiogrodu do Rumunii. Zobaczymy cytadelę oraz znajdujące się w jej obrębie katedry, prawosławną i katolicką oraz inne zabytki.
9

Powrót do Krakowa

Powrót do Krakowa w godzinach porannych.
  • Malownicze trasy rowerowe pozwalające posmakować prawdziwej Rumunii
  • Pełna legend i historii kraina Transylwanii
  • Klimatyczne rumuńskie wsie i miasteczka
  • Twierdze, zamki i warowne kościoły wpisane na listę UNESCO
  • Niepowtarzalny rumuński folklor
  • Zabytkowa Sighișoara – wpisane na listę UNESCO miasto – twierdza
  • Wspaniałe krajobrazy u podnóża Gór Fogaraskich
BRU_12_fot.T.Liptak
BRU_01_fot.T.Liptak
BRU_02_fot.T.Liptak
BRU_03_fot.T.Liptak
BRU_04_fot.T.Liptak
BRU_05_fot.T.Liptak
BRU_06_fot.T.Liptak
BRU_07_fot.T.Liptak
BRU_08_fot.T.Liptak
BRU_09_fot.T.Liptak
BRU_10_fot.T.Liptak
BRU_11_fot.T.Liptak
BRU_12_fot.T.Liptak
BRU_13_fot.T.Liptak
BRU_14_fot.T.Liptak
BRU_15_fot.T.Liptak
BRU_16_fot.T.Liptak
BRU_17_fot.T.Liptak
BRU_18_fot.T.Liptak
BRU_19_fot.T.Liptak
BRU_20_fot.T.Liptak
BRU_21_fot.T.Liptak
BRU_22_fot.T.Liptak
BRU_23_fot.T.Liptak
BRU_24_fot.T.Liptak
BRU_25_fot.T.Liptak
BRU_26_fot.T.Liptak
BRU_27_fot.T.Liptak
BRU_28_fot.T.Liptak

Opinie

Na temat tego wyjazdu nie dodano jeszcze opinii.

Napisz opinię

Ocena

Rozwiąż zadanie * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.