28.09-08.10
Termin
15-30
Wielkość grupy
3/5
Trudność
Toskania, Umbria
Region

W krainie słońca, wina i sztuki!

toskania - copy

Toskania łączy w sobie czar niezliczonych zabytków, zapierających dech w piersiach widoków, aromatu świeżo mielonej kawy i sielankowej, śródziemnomorskiej atmosfery. Prowincja jest kolebką renesansu i krainą, gdzie historia jest nadal żywa i obecna, jak nigdzie. Ślady minionych dziejów łatwo zauważyć w wielkich miastach – Florencji i Sienie, ale wydają się one jeszcze bardziej żywe w małych miasteczkach, ukrytych na zachodnich zboczach Apeninów.

Nie ograniczając się do zwiedzania „obowiązkowych miejsc” proponujemy poznać ten region głębiej i odkrywać z nami niesamowite miejsca, nieopisane dotąd w przewodnikach turystycznych. Wycieczka jest przygotowana dla cyklistów, jednak wszystkie miejsca można również zwiedzać podróżując naszym busem. Bowiem to od Państwa zależeć będzie, czy wolicie danego dnia wybrać się na rower, czy spędzić więcej czasu w danej okolicy. W czasie podróży o bezpieczeństwo i dobrą zabawę będzie dbał doświadczony pilot, a Państwo będą się mogli delektować świeżym, górskim powietrzem i promieniami toskańskiego słońca! Zapraszamy!

MIEJSCE i GODZINY ZBIÓRKI Kraków / Katowice   18:00 / 19:30
TRANSPORT Autokar
CZAS TRWANIA   11 dni
ZAKWATEROWANIE   Hotel 3*
WYŻYWIENIE    BB: 8 śniadań
CENA OBEJMUJE
Przejazd busem na trasie
Transport rowerów na specjalnej przyczepce
8 noclegów w hotelu 3*
Wyżywienie: 8 śniadań
Transfery wg programu
Usługi busa wspierającego
Usługi pilota / opiekuna grupy
Ubezpieczenie KL, NW, BP i SS
CENA NIE OBEJMUJE
Pozostałego wyżywienia nieuwzględnionego w programie
Napojów do kolacji
Biletów wstępu do muzeów i innych atrakcji
Napiwków itp.

UWAGA: Dla ceniących komfort przygotowaliśmy opcję samolotową z wylotem z Warszawy. Prosimy pytać o szczegóły.

1

Dzień 1

Wyjazd późnym popołudniem z Krakowa/Katowic. Przejazd autokarem do Włoch.
2

Dzień 2

Przyjazd do Padwy, krótkie zwiedzanie tego zabytkowego miasta. Zobaczymy m.in. Piazza Prato della Valle i wielką bazylikę św. Antoniego; przespacerujemy się malowniczymi placami i ulicami Padwy. Po południu udamy się w dalszą podróż do Toskanii, gdzie zakwaterujemy się w hotelu. Nocleg w hotelu w Chianciano Terme, które będzie naszą bazą w czasie pobytu w Toskanii.
3

Dzień 3

Chianciano Terme – Asyż (autobusem) – Capodaqua – Spello – Budino – Bevagna – Cannara – Passaggio – Torgiano= ok. 49 km na rowerze.

Z hotelu pojedziemy autobusem do Asyżu, Odwiedzimy bazylikę św. Franciszka, patrona miasta oraz kościół św. Klary. Stąd udamy się do Spello jadąc u podnóża góry Subasio. To małe zabytkowe miasteczko pełne jest atrakcyjnych zabytków m.in. antycznych murów obronnych, wspaniałych bram miejskich i zabytkowych kościołów. Ze Spello pojedziemy już głównie w terenie płaskim wzdłuż pól uprawnych i kanałów irygacyjnych. Zatrzymamy się na chwilę w zabytkowej miejscowości Bevagna. Następnie pojedziemy przez Cannara i Passaggio do Torgiano. Powrót autobusem do hotelu.

4

Dzień 4

Chianciano Terme – Montallese – Porto – Lago di Chiusi – Vaiano – Sanfatucchio – Panicarola – Sant Arcangelo – San Feliciano – Torricella – Passignano sul Trasimeno = ok. 59 km na rowerze.

Wyjedziemy z hotelu na rowerach i podążymy w kierunku małego Jeziora Chiusi. Po okrążeniu go, pojedziemy bocznymi drogami przez Vaiano i San Fatucchio w stronę Jeziora Trasimeno, największego naturalnego zbiornika wodnego na południe od doliny Padu. Przez dalszą część trasy będziemy jechać wokół jego brzegów. Dojedziemy do Passignano sul Trasimeno, jednego z głównych ośrodków wypoczynkowych nad jeziorem. Czas wolny: można iść do typowo włoskiej knajpy na obiad, spędzić czas na plaży lub popływać. Po południu wrócimy autobusem do hotelu.

5

Dzień 5

Chianciano Terme – Castel Viscardo (autobusem) – Bardano – Orvieto Scalo – Orvieto – Corbara – Baschi – Stazione di Castiglione – Castiglione in Teverina = ok. 45 km na rowerze.

Z hotelu przejedziemy do Castel Viscardo, małej, sennej miejscowości położonej na wzgórzu. Stamtąd zjedziemy serpentynami w stronę Orvieto, zabytkowego miasta malowniczo położonego na wzniesieniu ograniczonym pionowymi, skalnymi ścianami. Zwiedzimy tutejszą katedrę, jedną z najpiękniejszych we Włoszech, z bogato zdobioną fasadą. Pospacerujemy główną ulicą miasta, Corso Cavour. Z tego miejsca podążymy doliną w stronę tamy Corbara, która piętrzy wody Tybru. Przekroczymy jedną z najbardziej znanych włoskich rzek, by udać się pod górę do Castiglione in Teverina, małego, typowo włoskiego miasteczka na szczycie wzgórza z ciasnymi, krętymi uliczkami i ładną panoramą. Pod wieczór wrócimy autobusem do hotelu.

6

Dzień 6

Chianciano Terme – Monticchiello – Pienza – San Quirico d’Orcia – Lama – Montalcino = ok. 45 km na rowerze.

Pojedziemy do małej miejscowości Pienza, perły renesansu, miasta zbudowanego od podstaw na rozkaz jednego z papieży. Po zwiedzeniu katedry i placu Piusa II udamy się dalej, częściowo asfaltem, a częściowo dobrze utrzymanymi drogami szutrowymi, przez San Quirico d’Orcia do Montalcino. To właśnie tu wytwarza się jedno z najbardziej znanych win Toskanii – brunello. Będzie możliwość degustacji i zakupów tego trunku. Zobaczymy też lokalną katedrę i fortecę. Do hotelu wrócimy autobusem.

7

Dzień 7

Chianciano Terme – Siena – Castellina (autobusem) – Poggibonsi – San Gimignano = ok. 40 km na rowerze.

Przejedziemy do Sieny autobusem i zwiedzimy to piękne miasto. Serce miasta stanowi Piazza del Campo, główny plac o oryginalnym kształcie. Nad placem góruje potężna wieża Torre del Mangia, widoczna z większości miejsc w Sienie. Zobaczymy także bardzo bogato zdobioną katedrę Duomo, która zachwyca szczególnie swą piękną fasadą. Po zwiedzaniu, wyjedziemy ze Sieny na północ. Mijając liczne plantacje winorośli dotrzemy do Castelliny. Po chwili przerwy ruszymy w dół doliny rzeki Elsa. Po przejechaniu przez Poggibonsi skierujemy się w stronę San Gimignano. Po dotarciu na miejsce, czas wolny na zwiedzanie miasteczka nad którym dominują średniowieczne wieże z kamienia. Powrócimy autobusem do hotelu.

8

Dzień 8

Chianciano Terme – Sovana (autobusem) – Pitigliano – Sorano – San Quirico – La Buca – Gradoli – Bolsena – Lago di Bolsena = ok. 55 km na rowerze.

Po śniadaniu pojedziemy do małej wioski Sovana, która urzeka swoją architekturą. Zobaczymy romańsko – gotycką katedrę oraz kościół św. Marii. Następnie pojedziemy na rowerach do Pitigliano, nazywanego kiedyś małą Jerozolimą ze względu na mniejszość żydowską, jaka mieszkała tu przed II wojną światową. Miasto jest spektakularnie położone na stromym zboczu ograniczonym z trzech stron przez głęboki wąwóz. Pospacerujemy po średniowiecznych stromych ulicach oraz odwiedzimy barokową katedrę. Dla chętnych zwiedzanie dawnej dzielnicy żydowskiej. Stąd udamy się w kierunku Sorano, które jest także malowniczo położone na urwistych skałach. Potem pojedziemy polnymi drogami (częściowo szutrowymi) na skraj dawnej kaldery wulkanicznej, na dnie której leży Jezioro Bolsena. Z miejscowości La Buca czeka nas długi zjazd do Bolseny. Po dotarciu na miejsce dla chętnych kąpiel w czystych wodach jeziora. Powrót autobusem do hotelu.

9

Dzień 9

Chianciano Terme – Montepulciano (autobusem) – Sant’ Anna in Camprena – Castelmuzio – Montisi – San Giovanni d’Asso – Chiusure – Abbazia di Monte Oliveto Maggiore – Buonconvento = ok. 53 km na rowerze.

Tego dnia pojedziemy autobusem do Montepulciano, zabytkowego, ufortyfikowanego miasta na wzgórzu. Na stare miasto wejdziemy główną bramą miejską. Pospacerujemy wąskimi, średniowiecznymi ulicami i zwiedzimy najważniejsze zabytki: kościół św. Augustyna oraz katedrę na głównym placu miasta, Piazza Grande. Ciąg dalszy dnia spędzimy na siodełku rowerowym. Ruszymy w stronę Montefollonico i przejedziemy wygodną drogą szutrową w dół, by po chwili dotrzeć w rejon Sant’ Anna di Camprena, byłego klasztoru Benedyktynów. W dalszej części dnia przejedziemy przez senne, zabytkowe miasteczkao toskańskie: Castelmuzio zlokalizowane na widokowym wzgórzu, w którym zatrzymamy się na krótką chwilę. Następnie miniemy Montisi oraz San Giovanni i przejedziemy wśród falistych pól uprawnych, po czym dotrzemy do Abbazia di Monte Oliveto Maggiore. Jest to XIV wieczny klasztor i opactwo benedyktynów położone na stromym zboczu górskim. Po chwili zjedziemy krętą drogą w dół aż do Buonconvento. Stąd autobus zabierze nas prosto do hotelu.

10

Dzień 10

Po śniadaniu pojedziemy do Florencji, miasta będącego architektoniczną perłą renesansu. Poznamy najważniejsze zabytki miasta takie jak katedra Matki Boskiej Kwietnej z zapierającą dech w piersiach fasadą; surowy architektonicznie kościół św. Wawrzyńca; główne place miasta: della Republica oraz della Signoria z interesującym Pałacem Vecchio. Na koniec przekroczymy Most Złotników na rzece Arno, najstarszy most w mieście. Czas wolny. Pod wieczór wyruszymy w drogę powrotną do Polski.
11

Dzień 11

Przyjazd do Polski. Zakończenie wyjazdu.
  •  Malownicze toskańskie miasteczka położone na skalistych wzgórzach: Montepulciano, Pienza, San Gimignano
  •  Perły architektury Toskanii: Siena i Florencja
  •  Chwile relaksu nad jeziorami: Trasimeno i Bolsena
  •  Piękne toskańskie krajobrazy: soczyście zielone pola, kwitnące maki, aleje cyprysowe
  •  Degustacje znakomitych włoskich win
produktowe CWT
CWT 1
CWT 2
CWT 3
CWT 5
CWT 6
CWT 7
CWT 8
CWT 9
CWT 10
CWT 11
CWT 12
CWT 13
CWT 14
CWT 15
CWT 16

Opinie

5.00 based on 4 oceny
07/01/2016

Byłem uczestnikiem wyjazdu w 2015 roku. Świetna atmosfera i organizacja. Trasa miejscami dość trudna, ale dająca dużo satysfakcji.
Dla osób, które czują się mniej pewnie na pojazdach, zawsze był dostępny bus wspierający z przesympatycznymi kierowcami.
Przyjemny, rodzinny hotel w ładnym miasteczku, bardzo dobre kolacje. No i te degustacje wina… 😉

13/01/2016

i Ja dodam też trochę słów od siebie w temacie Toskanii (czerwiec 2015), no więc „ …Warunki na zgrupowanie mieliśmy bardzo dobre i nie prawdą jest że dach przeciekał…” :)

Wyjazd zorganizowany na „wysokim” poziomie, a przy okazji Toskania do płaskich nie zależy :) Duża elastyczność w ciągu dnia, przepiękne widoki, smaczne wino (zgadzam się z Marcinem, degustacja była przednia…), ale również wspaniałym „nie-rowerowym” przeżyciem była nauka gotowania po włosku :)

Pilotem Naszej grupy był Janek Świeży, właściciel biura, który zapewnił świetną integrację grupy, wiele wrażeń w trakcie rowerowego zwiedzania! Do tego dyskretna asysta busa i pomoc w razie potrzeby.

Zdecydowanie polecamy Wakacje Inaczej !!!
Przemek & Familia

PS. Wyżej wymienione uwagi, jakkolwiek bardzo subiektywne to napisane w oparciu o doświadczenia kilka wyjazdów z różnych biur

22/01/2016

Byłam kilka lat temu, było wyśmienicie:) Warte powtórzenia z WI:) Odpoczęłam i nabrałam sił, do walki z przeciwnościami losu. Naładowałam akumulatory. Polecam wszystkim:)

10/03/2016

Wyjazd z Jankiem to gwarancja dobrej imprezy a zwłaszcza dużej satysfakcji z jazdy na rowerze po sprawdzonych i ciekawych trasach Toskanii . Wszystko na najwyższym poziomie , prawdziwa włoska kuchnia , opieka Janka i fantastycznych kierowców Zdzicha i Darka na każdym etapie trasy , wygodny nocleg . Hit wyjazdu poza jazdą na rowerze z wulkanu , zwiedzaniem regionu , degustacjami itp to termy w lesie , w górach , za free , to było 2015 , teraz 2016 i jedziemy razem do Hiszpanii Santiago już nie mogę się doczekać , a 2017 ?

Napisz opinię

Ocena

Rozwiąż zadanie * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.