21.07 – 28.07
Termin
8 – 18
Wielkość grupy
3/5
Trudność
Hordeland, Sogn og Fjordane
Region

Piękno dzikiej przyrody!opisowe CNO

W drugiej połowie lipca zapraszamy do Norwegii. Co prawda nie dotrzemy aż za koło podbiegunowe, ale i tak światło słoneczne będzie nam towarzyszyło przez większą część doby.

Norweskie pejzaże zachwycają swą różnorodnością i wieloaspektowością. Krajobrazy tego państwa to nie jedynie słynne klify przy morskich wybrzeżach, czy nie mniej fascynujące fiordy.  Krystalicznie czyste jeziora położone u podnóży gór, największe w Europie kontynentalne lodowce, nieograniczone przestrzenie, malownicze miasteczka – u wielu wzbudzają podziw i nieodpartą chęć, aby nie tylko zobaczyć, ale odkrywać ten kraj od nowa.

Rallarvegen,

tTo trasaólnie przemierzymy, to najbardziej malowniczy szlak rowerowy w Skandynawii. Ma w sobie wszystko, od zróżnicowanych tras z długimi zjazdami, aż po urzekające krajobrazy przepełnione górskimi szczytami,  rwącymi potokami, czy szumiącymi wodospadami. Po drodze podjedziemy pod lodowiec, popłyniemy w rejs po największym fiordzie Norwegii, zwiedzimy Bergen – miasto nazywane „bramą fiordów”, którego niewątpliwym atutem, oprócz przepięknych widoków, jest niezwykła architektura.

Sognefjord

 

MIEJSCE i GODZINY ZBIÓRKI Warszawa, lotnisko Chopina  10:30
TRANSPORT Samolot
CZAS TRWANIA   8 dni
ZAKWATEROWANIE   4-os domki kempingowe
WYŻYWIENIE    We własnym zakresie
CENA OBEJMUJE
Zakwaterowanie w 4-osobowych domkach kempingowych (hytte)
Transport bagaży na trasie
Usługi busa wspierającego
Opiekę fachowego pilota
Bilety kolejowe na trasie wg programu
Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 PLN
Ubezpieczenie KL, NW, BP
CENA NIE OBEJMUJE
Wyżywienia
Biletów wstępu do muzeów i innych atrakcji
Biletów lotniczych
Promu wycieczkowego Flam – Gudvangen 310 NOK
Napiwków itp.

 

1

Dzień 1 Przelot do Norwegii.

Lotnisko – Bratland Camping = ok 19 km na rowerze

Przelot bezpośredni Warszawa – Bergen lub Kraków – Bergen (do wyboru). Tam czekać będzie pilot i rowery. Następnie przejazd rowerami na kemping.

2

Dzień 2 Trasą Rallarvegen do Finse

Bratland – Arna oraz Haugastol – Finse = ok 38 km na rowerze

Przejazd rowerami do miejscowości Arna, skąd udamy się dalej pociągiem do Haugastøl. Tam znowu wsiadamy na rowery i ruszamy trasą Rallarvegen do Finse. Nocleg w schronisku, pokoje wieloosobowe. Wieczorem możliwy spacer na lodowiec Hardangerjøkulen.

3

Dzień 3 Uczta dla oka

Finse – Hallingsheid – Flam = 53 km na rowerze

Dziś szczególnie piękny krajobrazowo odcinek. Trasa biegnie prawie cały czas z górki, wzdłuż ciekawej kolejki Flamsbana. Po zjechaniu do Flam wsiadamy na prom i podziwiamy widoki płynąc po Sognefjordzie do Gudvangen.

4

Dzień 4 Będzie stromo

Gudvangen – Stalheimskleiva – Myrkdalen = ok 32 km na rowerze

Rozpoczniemy dzień od kilku kilometrów płaskiej drogi biegnącej wzdłuż rzeki. Tuż za wodospadami odbijemy na drogę Stalheimskleiva. To najstromsza droga asfaltowa północnej Europy. Na szczęście liczy ona zaledwie kilka kilometrów a widoki z góry zapierają dech w piersiach. Po krótkim odpoczynku na kawę i zdjęcia ruszamy dalej na nasz kemping w Myrkdalen. Po południu zapraszamy wszystkich na wspólne grillowanie.

5

Dzień 5 Jeziora i wodospady

Myrkdalen – Voss – Evanger – Mestad = ok 61 km na rowerze 

Opuszczamy już wysokie góry a trasa co raz bardziej się wypłaszcza, tylko gdzieniegdzie łagodnie falując. Pierwszą atrakcją po drodze będzie olbrzymi wodospad Indefinite. Przerwę przedpołudniową na kawę spędzimy w Voss. Jest największe, nie licząc Bergen, miasto na naszej trasie, choć liczy zaledwie 13 tys. mieszkańców. Następnie trasą wzdłuż jeziora Vangsvatnet udamy się do Evanger, skąd już tylko kilka kilometrów do naszego kempingu w Mestad

6

Dzień 6 Narodową trasą rowerowa nr 4

Mestad – Eksingedalen – Stamnes – Dale oraz Arna – Bratland = ok 85 km na rowerze

By ominąć ruchliwe drogi oraz długie tunele, odbijamy na północ, cały dzień jadąc oznakowanym szlakiem rowerowym. Etap ten, choć wyjątkowo długi, nie jest zbyt trudny. Jedynie na początku dnia czeka nas podjazd o różnicy wysokości ok 600 m., jednak każdy, kto nie czuje się na siłach, będzie mógł skorzystać z podwózki busem wspierającym na sam szczyt. Następnie czeka nas 40 km zjazdu i ostatnie 20 km po delikatnie pofałdowanym terenie do Dalen. Tam wsiadamy w pociąg by po 45min. dotrzeć nim do Arna. Z Arna, na rowerach, jedziemy na znany już nam kemping Bratland.

7

Dzień 7 Bergen i zabytki Hanzy

Bratland – Bergen – Bratland = ok 30km na rowerze

Ostatni dzień pobytu spędzimy na zwiedzaniu Bergen – drugiego pod względem wielkości miasta Norwegii. Mamy wystarczająco czasu by zwiedzić zabytkową dzielnicę hanzeatycką, skosztować świeżo złowionych owoców morza w porcie oraz wyjechać kolejką Floibana na pobliskie wzniesienie skąd rozpościerają się przepiękne widoki na morze i okolicę miasta.

8

Dzień 8 Powrót do Polski

Transfer busem na lotnisko i przelot do kraju.

Starówka w Bergen – Bryggen, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując wzdłuż starych, wąskich uliczek nabrzeża można podziwiać unikalną, drewnianą architekturę w większości pochodzą z XV oraz XVI wieku.  Godnym uwagi jest również kamienny kościół św. Marii, pochodzący z XII wieku.

Rejs po Sognefjord – najdłuższym fiordzie na świecie. Uznawany jest on za jeden z najpiękniejszych, najbardziej tajemniczych oraz zadziwiających cudów przyrody.

Trasa Rallarvegen – to malowniczy szlak rowerowy, który ma w sobie wszystko, od zróżnicowanych tras z długimi zjazdami, aż po urzekające krajobrazy przepełnione górskimi szczytami, rwącymi potokami, czy szumiącymi wodospadami.

?
CNO (1)
CNO (10)
CNO (11)
CNO (12)
CNO (13)
CNO (14)
CNO (15)
CNO (16)
CNO (8)
CNO (7)
?
CNO (5)
CNO (4)
?
CNO (2)
CNO (9)

Opinie

5.00 based on 3 oceny
16/01/2016

Norwegia zawsze mnie fascynowala,jak zobaczylem oferte na stronie Wakacje Inaczej postanowilismy pojechac.Bergen przywitalo nas typowo czyli deszczem.Na szczescie nastepnego dnia jezdzilismy po Bergen w pieknym sloncu.Prawdziwa jazda zaczela sie dopiero na plaskowyzu -krajobraz iscie ksiezycowy z jeziorami,wodospadami I sniegowymi platami.(w lipcu!)Po zjechaniu (21 zakretow)do Flam zupelna zmiana krajobrazu-fiord z krystaliczna woda I gorami wokol .Mozna dlugo opowiadac.Na pewno warto pojechac.

22/01/2016

Niezapomniane wrażenia, dobra organizacja. Pogoda, jak na Norwegię, dobra. Jak się chciało zmęczyć, też było gdzie:) Przepiękny, urozmaicony krajobraz, tak jak i osoby, które spotkałam:) pozdrawiam wszystkich Uczestników, a innym polecam:)

12/02/2016

Witam,
wycieczkę do Norwegii gorąco polecam każdemu. Jeśli uważacie, że posiadanie małego dziecka stanowi przeszkodę – mylicie się w 100%!
Wyprawę do Norwegii przeżyliśmy wraz z naszą 2,5 lenią córką, która świetnie się bawiła. W sumie większość tras rowerowych przespała w swojej przyczepie, ale gdy tylko dojeżdżaliśmy na miejsce to była pełna wigoru i cały czas w centrum zainteresowania. Nasz maluszek był super towarzyszem podróży i mieliśmy z nią niezły ubaw. Warunki w każdym z miejsc, do których dojeżdżaliśmy były tak zorganizowane, że nie martwiliśmy się o nic, a poza tym… Widoki zapierające dech w piersiach… Śnieg w lecie i bałwan w lipcu…
Jak lubicie aktywnie spędzać czas a do tego poszukujecie nowych wyzwań i świetnego towarzystwa, polecam gorąco,
Wielki plus dla organizatorów :)

Napisz opinię

Ocena

Rozwiąż zadanie * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.