06.08 – 14.08
Termin
15-30
Wielkość grupy
2/5
Trudność
Alzacja
Region

To region leżący na pograniczu Francji i Niemiec, który przez ostatnie 3 stulecia wielokrotnie przechodził we władanie to jednego, to drugiego z tych krajów. Dzięki temu wytworzyła się tam niespotykana mieszanka kulturowa łącząca to co najlepsze z obu narodów. Francuskie wina i niemiecka architektura sprawiają, że jest to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Francji, a mnogość ścieżek rowerowych kusi co rok tysiące rowerzystów. Nasza baza w Ammerschwir jest idealnym punktem wypadowym na wycieczki w najciekawsze miejsca rejonu. Zwiedzimy Strasbourg Miluzę i Colmar – największe miasta rejonu, ale najciekawsze będą rozliczne wioski i miasteczka z kolorowymi domami z muru pruskiego których okna przyozdabiają donice pełne kwiatów. W wielu z nich zachowała się architektura i niepowtarzalny klimat dawnych epok – średniowiecza i renesansu. Pomiędzy tymi miejscowościami rozpościerają się winnice, w których wytwarza białe wina mające opinię jednych z najlepszych na świecie. By jeszcze bardziej uatrakcyjnić wycieczkę, znajdziemy także czas by na kilka chwil zawitać do Szwajcarii i zwiedzić Bazyleę.

UWAGA: Dzienne dystanse do pokonania rowerem na tej wycieczce są nieznacznie wyższe od przeciętnych na naszych wyjazdach. Proszę się jednak nie martwić. Trasy biegną praktycznie cały czas po płaskim, a towarzyszący nam autokar w każdej chwili może podwieźć osobę mającą słabszy dzień.

 

Wogezy
To pasmo górskie wyglądem przypominające nieco nasze Bieszczady. Nagie, łagodne szczyty nazywane tutaj balonami, wyglądają wypisz wymaluj jak bieszczadzkie połoniny. Spore różnice widać za to u podnóża gór, gdzie na zboczach rozpościerają się winnice. Większość naszych tras biegnie dolinami, wzdłuż rzek i kanałów, jednak krajobraz na horyzoncie będą przez cały czas umilać nam te malownicze góry.

Kuchnia Alzacji
To wybuchowa wręcz mieszanka wpływów francuskich i niemieckich z niewielkim akcentem szwajcarskim. Pomimo iż region słynie z doskonałych białych win, to piwo również jest tu niezwykle popularne a tutejsze browary, zlokalizowane głównie w okolicach Strasbourga produkują trunek bardzo wysokiej jakości. Jedno z przysłów alzackich mówi że w Niemczech zjesz dużo, ale mało smacznie, we Francji smacznie, ale nie dużo, zaś w Alzacji pojesz dużo i smacznie zarazem. W trakcie naszego wyjazdu będziemy mieć sporo okazji by zatrzymać się w małych knajpkach czy restauracjach i popróbować lokalnych specjałów.

 

MIEJSCE i GODZINY ZBIÓRKI Warszawa 18:00, Poznań 22:00
TRANSPORT Autokar
CZAS TRWANIA   9 dni
ZAKWATEROWANIE   Pokoje 2-osobowe typu studio z aneksem kuchennym
WYŻYWIENIE    We własnym zakresie
CENA OBEJMUJE
Przejazdy na trasie Warszawa-Ammerschwir i z powrotem
Transport rowerów na specjalnej przyczepce
Lokalne przejazdy autokarowe
Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych
Korzystanie z krytego basenu
Usługi pilota/opiekuna grupy
Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 PLN
Ubezpieczenie KL, NW, BP, SS
CENA NIE OBEJMUJE
Wyżywienia
Wypożyczenia roweru – dla chętnych 200 PLN
Biletów wstępu do muzeów i innych atrakcji
Napiwków itp.

 

1

Dzień 1 Przejazd do Francji

Wyjazd z Warszawy o godzinie 18:00 (parking przed Kinoteką obok PKiN). Możliwość dołączenia w Poznaniu (ok. 22:30). Przejazd nocny w kierunku Francji
2

Dzień 2 Rozgrzewka rowerowa do Colmar i z powrotem

Ammerschwir – Colmar – Eguisheim – Turckheim – Ammeschwir = ok. 33km na rowerze

Przyjazd do naszej bazy dotrzemy około południa. Po przydzieleniu pokojów i krótkiej przerwie na toaletę ruszamy na rekonesans po okolicy. Już na samym początku odwiedzimy dwie niezwykle ciekawe miejscowości – Colmar i Eguisheim będące na każdej liście najciekawszych zakątków Alzacji.

3

Dzień 3 Rowerowym szlakiem win

Ammerschwir – Ribeauville – Kintzheim – Obernai = 61 km na rowerze

Startujemy z hotelu by już po kilku kilometrach wjechać na rowerowy szlak winny, który poprowadzi nas na północ do Obernai, przez rozliczne winnice oraz miejscowości słynące z wyrobu wina. Na zakończenie rowerowania odwiedzimy jedną z posiadłości, gdzie odbędzie się degustacja komentowana lokalnych trunków. Następnie już busem wrócimy do hotelu.

4

Dzień 4 Średniowieczne zamki i Strasbourg

Zamek Haute-Koenigsburg – Zamek Kintzheim – Selestat – Strasbourg = ok 75km na rowerze

Po śniadaniu przejazd busem (ok. pół godziny) do zamku Haute-Koenigsburg – doskonale zachowanej i niezwykle malowniczo położonej twierdzy. Po jej obejrzeniu wsiadamy na rowery i jedziemy na kolejny zamek – Kintzheim, gdzie atrakcją jest woliera orłów. Następnie kierujemy się na kanał reński, by po biegnącej przy nim ścieżce rowerowej dojechać do Strasbourga. Na miejscu czas wolny na zwiedzanie miasta a późnym popołudniem powrót busem do hotelu.

5

Dzień 5 Przez granicę do Niemiec

Fryburg – Breisach am Rhein – Colmar – Ammerschwir = ok 69 km na rowerze

Przejazd autokarem do niemieckiego Fryburga, skąd po zwiedzeniu katedry ruszamy na rowerach w kierunku zachodnim. Po przekroczeniu Renu będącego tutaj granicą państw, zatrzymamy się już po stronie francuskiej w Neuf-Brisach. Jest to jedno z 12 miast warownych zaprojektowanych przez Sebastiana Vaubana, od 2008 r. znajdujące się na liście UNESCO. Po przerwie jedziemy do Colmar skąd udamy się prosto do hotelu.

6

Krótka wizyta w Szwajcarii, Miluza oraz skansen wsi alzackiej

Bazylea – Miluza – Guebwiller = ok 64 km na rowerze

Rano przejazd autokarem do Bazylei w Szwajcarii. Po objeździe rowerami starówki jedziemy rowerami do Miluzy, gdzie na miłośników motoryzacji czeka nie lada gratka. To francuskie Narodowe Muzeum Automobilizmu z jedną z największych w Europie kolekcji samochodów. Po zakończonym zwiedzaniu jedziemy do Ungersheim by zwiedzić tamtejszy skansen wsi alzackiej. Następnie przejazd do Guebwiller skąd po odpoczynku autokar zabiera nas do hotelu.

7

Nadreńska ścieżka rowerowa

Ottmarsheim – Neuenburg am Rhein – Colmar = ok 67 km na rowerze

Po śniadaniu wyjazd autokarem do Ottmarsheim. Tam wypakowujemy nasze rowery i zwiedzamy kościół klasztorny z XI w. Następnie przejeżdżamy most na Renie i wjeżdżamy na ścieżkę rowerową po niemieckiej stronie. Kierujemy się nią na północ by w na wysokości Colmar odbić z powrotem do Francji. W Colmar będzie czekał na nas autokar, jednak chętni, którym starczy sił będą mogli kontynuować jazdę by po 12 km dotrzeć bezpośrednio do naszego hotelu.

8

Czas wolny, po południu wyjazd do kraju

Ostatnie chwile w Alzacji możemy spędzić na basenie, polu golfowym lub na krótkiej wycieczce do Kayserberg. Po południu pakujemy się do autokaru i wyruszamy w drogę powrotną do Polski

9

Dzień 9 Powrót do Polski


W godzinach porannych powrót do Warszawy. Możliwość odłączenia się w Poznaniu.
  • Strasbourg i Miluza
  • Malownicze miasteczka z pruskiej kraty: Colmar, Kayserberg, Riquewihr
  • Skansen wsi alzackiej
  • Szlak win alzackich
  • Doskonała kuchnia
fill-up-1652578_1920
alsace-1689371
equisheim-356956_1920
fill-up-1652578_1920
haut koenigsburg
Kościół w Ottmarsheim - Eric Gaba
Neuf-Brisach - Norbert Blau
strasbourg-1354438_1920

Opinie

Na temat tego wyjazdu nie dodano jeszcze opinii.

Napisz opinię

Ocena

Rozwiąż zadanie * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.