11.08-20.08
Termin
15-30
Wielkość grupy
2/5
Trudność

Górzysta część Austrii kojarzy się przede wszystkim z zimową turystyką narciarską i świetnie przygotowanymi trasami do uprawiania białego szaleństwa. Ten kraj jest jednak równie atrakcyjny latem. Długie doliny górskie o zróżnicowanym nachyleniu terenu oraz wygodne drogi i ścieżki rowerowe dają możliwość podziwiania pięknych alpejskich krajobrazów z siodełka rowerowego. Podczas całej wycieczki odwiedzimy najciekawsze doliny Tyrolu podchodzące pod główny grzbiet Alp, najwyższych gór Europy. Zjedziemy w dół wzdłuż doliny Ötztal, Stubaital oraz Zillertal. Towarzyszyć nam będą piękne widoki na błękitne jeziora oraz wysokogórskie panoramy z najwyższymi szczytami niejednokrotnie pokrytymi śniegiem i lodowcami. Przyjrzymy się produkcji prawdziwego alpejskiego sera, usłyszymy huk największego wodospadu w Austrii, przejedziemy wzdłuż jednego z najgłębszych wąwozów. Staniemy u stóp najwyższego szczytu Austrii i zobaczymy „świat lodowych olbrzymów” – największy na świecie kompleks jaskiń lodowych. Na koniec ujrzymy malownicze jeziora polodowcowe ukryte wśród lasów u podnóża masywu górskiego Dachstein i odwiedzimy Salzburg – najczęściej (poza Wiedniem) odwiedzane miasto w kraju będące prawdziwą perełką architektoniczną.

Długie alpejskie doliny

Szerokie, górskie doliny stwarzają bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Większość naszych tras w Austrii przebiega w terenie płaskim lub w dół dolin, więc nawet początkujący rowerzysta z pewnością poradzi sobie z ich pokonaniem. W dolinie Stubaital po raz pierwszy na wycieczce zetkniemy się z typowo alpejskim krajobrazem i zjedziemy w dół, prawie do samego Innsbrucka, stolicy austriackiego Tyrolu. Zillertal to długa dolina, w której spędzimy większość dnia. Po drodze miniemy malownicze miasteczka i wioski ze strzelistymi wieżami kościołów. Dowiemy się też w jaki sposób produkuje się tradycyjny tyrolski ser. Z wysokiej Przełęczy Timmelsjoch zjedziemy na sam dół Ötztal mijając po drodze górskie serpentyny. W lokalnym skansenie archeologicznym dowiemy się jak wyglądało tu życie w przeszłości. Podczas przejazdu przez, krótszą niż pozostałe, lecz równie malowniczą dolinę Grossarltal zerkniemy w dół Wąwozu Lichtenstein – jednego z najgłębszych w Alpach.

Rzeki, jeziora i lód

Wijące się dnami dolin rzeki, wysokie wodospady, malownicze jeziora, w których nierzadko odbijają się ośnieżone szczyty Alp oraz lodowce spływające w dół dolin i jaskinie wypełnione mleczno-białym lodem – to główne atrakcje przyciągające turystów do Austrii. W tym także turystów rowerowych. Podczas naszej wycieczki nie zabraknie żadnej z wyżej wymienionych. Poza rwącymi, spienionymi górskimi potokami, można też pojeździć wzdłuż leniwych, szerokich rzek, takich jak Inn czy Salzach. Płyną one dnami szerokich dolin i są głównymi dopływami jednymi z głównych dopływów Dunaju. Po drodze mijać będziemy, spadające ze skał, wodospady, z których najbardziej spektakularny jest Stuibenfall (najwyższy w Tyrolu) i Krimml (najwyższy w Austrii). Wielokrotnie trasy naszych przejazdów będą również wiodły wzdłuż brzegów pięknych jezior polodowcowych takich jak: Zellersee, Hallstattersee czy Mondsee. Akweny te w połączeniu z otaczającymi je szczytami tworzą niezapomniany krajobraz. Jednymi z największych atrakcji tej wycieczki będzie możliwość podziwiania tak dużej ilości lodu w środku lata. Podjedziemy pod jeden z najbardziej malowniczych austriackich lodowców: Pasterzenkees spływający spod najwyższego szczytu w kraju. Pod koniec wyjazdu wejdziemy też w głąb największej lodowej jaskini na świecie, wrażenia gwarantowane.

Salzburg – perła architektury

Tuż przed powrotem do Polski spędzimy popołudnie w Salzburgu. Jest to najczęściej odwiedzane (poza Wiedniem) miasto Austrii położone nad błękitną rzeką Salzach. Znaleźć tu można jedne z najznakomitszych przykładów architektury renesansowej i barokowej w kraju. To tu na świat przyszedł jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii, Mozart. Odwiedzimy dom jego narodzin. Większość starego miasta leży w cieniu monumentalnego wzgórza z jednym z największych zamków obronnych w Europie, Hohensalzburg. Jedną z najlepszych panoram zamku można podziwiać z malowniczych ogrodów Mirabell. Katedra św. Ruperta też robi duże wrażenie, szczególnie wielkością fasady i kopuły. Wnikliwi obserwatorzy znajdą również w Salzburgu polskie akcenty: stoi tam, pokaźnych rozmiarów, pomnik Mikołaja Kopernika.

MIEJSCE i GODZINY ZBIÓRKI Kraków / Katowice   18:00 / 19:30
TRANSPORT Autokar
CZAS TRWANIA   9 dni
ZAKWATEROWANIE   Hotel
WYŻYWIENIE    BB: 6 śniadań
CENA OBEJMUJE
Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa), dopłata za dojazd z Warszawy 100 PLN w jedną stronę
Transport rowerów na specjalnej przyczepce
Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach
Wyżywienie: 6 śniadań w hotelu
Ubezpieczenie KL, NW, BB i SS
Usługi pilota / opiekuna grupy
Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 PLN
CENA NIE OBEJMUJE
Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 6 kolacji w cenie 240 PLN)
Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, bilety na koleje, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy, zwyczajowe napiwki) – 50 EUR
Wypożyczenia roweru – dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru – 150 PLN
1

Wyjazd z Krakowa i przejazd do Austrii

Wyjedziemy z Krakowa o 18:00 (możliwość dołączenia w Katowicach ok 19:30) i przejedziemy nocą do Austrii.
2

Zjazd wzdłuż doliny Stubaital do Innsbrucka

Stubaital – Mutterberger Alm (1700m npm) autobusem – w dół przez Stubaital – Schonberg – Innsbruck = ok. 46km na rowerze (głównie w dół).

Na drugi dzień dotrzemy do Tyrolu i udamy się do Doliny Stubai. Miejsce to w zimie jest jednym z kilku austriackich rajów dla narciarzy. Ale czy tylko wtedy? Nie. W lecie można tu również szusować na nartach na lodowcu Stubai. My na to wszystko spojrzymy z dołu z perspektywy siodełek rowerowych. Dojedziemy do górnego końca doliny (do wysokości 1700m n.p.m.), która otoczona jest przez ośnieżone szczyty pokryte śniegiem i lodowcami. Po nasyceniu oczu pięknymi widokami i zdjęciu rowerów z przyczepy, ruszymy w dół doliny rzeki Ruetz mijając po drodze malownicze alpejskie wioski. Dalej zjedziemy serpentynami w stronę Innsbrucka, stolicy austriackiego Tyrolu. Przy wjeździe do miasta miniemy słynną skocznię narciarską Bergisel. To jeden z tych obiektów sportowych, na którym odbywa się słynny Turniej Czterech Skoczni. Po wjeździe do miasta, skierujemy się do ścisłego centrum, aby zobaczyć najważniejsze zabytki. Poznamy Hofburg, który był rezydencją Marii Teresy, kościół cesarski nieopodal, barokową katedrę św. Jakuba oraz ponad 50-metrową wieżę miejską, z której roztacza się ładna panorama całego miasta i okolicy. W dalszej części dnia pojedziemy do hotelu na zasłużony odpoczynek.

3

Przejazd doliną Zilleratal i fabryka serów w Mayrhofen

Pfons – Innsbruck – Zillertal – zbiornik Schlegeisspeicher (1780m npm) autobusem – Ginzling – Mayrhofen – Zell am Ziller – Strass am Zillertal – Schwaz = ok. 65km na rowerze (głównie w dół).

Wyjedziemy z hotelu autobusem i pojedziemy w dół szerokiej doliny Innu, by potem skręcić w dolinę Ziller. Tą doliną pojedziemy w górę, aż do zbiornika wodnego Schlegeisspeicher. Chwila czasu wolnego na spacer po okolicy. Następnie całą grupą ruszymy w dół doliny krętą drogą w stronę Ginzling. Tu zrobimy krótką przerwę i po chwili ruszymy dalej w dół w stronę Mayrhofen. W tej największej miejscowości doliny Zillertal odwiedzimy Erlebnis Sennerei. Jest to lokalna fabryka typowego alpejskiego sera i innych produktów nabiałowych. Można tu obejrzeć cały proces wytwarzania tego przysmaku od mieszania mleka w miedzianych kadziach, aż po dojrzewanie sera gotowego do spożycia. Kolejną miejscowością jaką miniemy będzie Zell am Ziller, nad którą góruje strzelista, różowa wieża kościoła. Kontynuujemy zjazd w dół doliny Ziller, aż do wylotu doliny w miejscowości Strass, Z tego miejsca wrócimy do hotelu autobusem.

4

Najwyższy wodospad w Tyrolu i przejazd w dół doliny Otztal

Pfons – Ötztal – Przełęcz Timmelsjoch (2474m npm) autobusem – Sölden – Umhausen – Ötz – Brunau = ok. 64km na rowerze.

Tego dnia poznamy Ötztal, jedną z najdłuższych austriackich dolin podchodzących bezpośrednio pod główny grzbiet Alp. W wyższej części doliny, góruje nad całą okolicą najwyższy szczyt Tyrolu – Wildspitze (3774m npm). My wyjedziemy naszym autobusem na Przełęcz Timmelsjoch położoną w głównym grzbiecie Alp na granicy z Włochami. Ze względu na dużą wysokość n.p.m., na początku tego dnia będzie nam towarzyszył chłód. Po rozpakowaniu przyczepy z rowerami, ruszymy w dół krętymi serpentynami. Będziemy się kierowali w stronę Sölden, jednego z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Austrii, a następnie dalej w dół doliny w stronę Umhausen, gdzie zrobimy dłuższą przerwę. Znajduje się tu Ötzi Dorf, skansen archeologiczny, prezentujący życie i budownictwo tych terenów z czasów neolitu. Odbędziemy także spacer do wodospadu Stuiben, najwyższego w Tyrolu (159m). W dalszej części dnia pojedziemy dalej, aż do doliny Innu. Za wioską Brunau wsiądziemy do autobusu i wrócimy do hotelu.

5

Najwyższy wodospad w Austrii i trasa wzdłuż rzeki Salzach

Pfons – Innsbruck – Zillertal – Gerlos – zbiornik Speicher Durlassboden (autobusem) – wokół zbiornika – Przełęcz Gerlos – Wodospad Krimml (autobusem) – Wald im Pingzau – Mittersill – Uttendorf – Kaprun = ok. 70km na rowerze (głównie w dół lub po płaskim). Potem do hotelu w Wagrain.

Tego dnia pożegnamy Tyrol. Udamy się autobusem na jego granicę z Krajem Salzburskim i wysiądziemy przy sztucznym zbiorniku Speicher Durlassboden, skąd rozpoczniemy naszą dzisiejszą wycieczkę. Najpierw objedziemy zbiornik dookoła wygodną drogą. po objechaniu zbiornika przejedziemy autobusem przez rozłożystą Przełęcz Gerlos (1507m npm), a następnie zjedziemy krętą drogą w stronę Wodospadu Krimml (380m wysokości), najwyższego w Austrii i jednego z najwyższych w Europie. Ten malowniczy wodospad spada w dół w formie trzech kaskad ukrytych w lesie. Przyjrzymy mu się z bliska i ruszymy na rowerach dalej w dół szerokiej doliny rzeki Salzach. Po prawej będziemy mogli podziwiać szczyty Wysokich Taurów, a po lewej niższe wzniesienia Alp Kitzbuehelskich. Podążając wciąż wzdłuż Salzach miniemy Mittersill. Naszą dzisiejszą przejażdżkę zakończymy w Kaprun, znanym ośrodku wypoczynkowym, położonym u wylotu doliny, na końcu której znajduje się Lodowiec Kitzsteinhorn, raj dla narciarzy. Stąd autobus zabierze nas do hotelu w Wagrain.

6
Wagrain – Grossarltal (1040m npm) autobusem – See – Grossarl – Lichtensteinklamm – St. Johann – Bischofshofen – Werfen = ok. 45km na rowerze (głównie w dół lub po płaskim).

Dziś czeka nas kilka ciekawych atrakcji. Pojedziemy najpierw do końca doliny Grossarltal. Następnie zaczniemy delikatny zjazd w dół tejże doliny mijając po drodze malownicze alpejskie wioski i krajobrazy. Po jakimś czasie dotrzemy do miejsca gdzie zaczyna się Wąwóz Lichtenstein, jeden z najgłębszych i najdłuższych w Alpach. Pokonamy strome stoki tego wąwozu, trawersując je wzdłuż asfaltowej drogi. Zaraz za wąwozem znajduje się miejscowość St. Johann, w której krajobrazie wyróżnia się neogotycka katedra św. Jana z wysoką na ponad 60m wieżą. Kolejną znaną miejscowością na trasie naszego przejazdu będzie Bischofshofen, gdzie co roku odbywa się Turniej Czterech Skoczni. Po minięciu tego, malowniczo położonego miasta, skierujemy się wzdłuż rzeki Salzach w stronę Werfen. Nad miastem góruje malownicza, położona na wzgórzu, twierdza z XVIw. Tu czeka nas największa atrakcja tego dnia, Eisriesenwelt (Świat Lodowych Olbrzymów) – jest to największy na świecie kompleks naturalnych jaskiń wypełnionych lodem przez cały rok. Wejście do kompleksu leży 1100m powyżej miasta. Wjedziemy tam kolejką linową. Wewnątrz jaskiń panuje ujemna temperatura, więc należy się odpowiednio ubrać, szczególnie, że zwiedzanie trwa ok. 75min. Z Werfen wrócimy do hotelu autobusem.

7

Salzkammergut - kraina malowniczych jezior i wapiennych szczytów

Wagrain – Hallstatt – Obertraun (autobusem) – Bad Ischl – St. Gilgen – Mondsee = ok 65km na rowerze (głównie po płaskim).

Rano po śniadaniu pojedziemy autobusem do Obertraun, małej górskiej wioski położonej u stóp masywu górskiego i lodowca Dachstein. Dzisiejsza trasa będzie wiodła głównie po płaskim terenie wzdłuż malowniczych jezior polodowcowych. Najpierw przejedziemy nad Jeziorem Hallstatt z ładnymi widokami na miasteczko o tej samej nazwie położone po drugiej stronie jeziora. Po nasyceniu się widokami skalistych szczytów odbijających się w wodach jeziora, ruszymy w dalszą drogę, najpierw wzdłuż jeziora, a potem wzdłuż doliny rzeki Traun. Dojedziemy do Bad Ischl. Jest to uzdrowisko, gdzie w przeszłości wypoczywali m.in. Strauss czy Brahms. Zobaczyć tu też można Kaiservillę, pałac będący letnią rezydencją cesarza Franciszka Józefa. Po opuszczeniu Bad Ischl przejedziemy wzdłuż brzegów podłużnego jeziora Wolfgangsee leżącego u podnóży wyniosłej góry Schafberg. Dotrzemy do, położonego nad brzegami jeziora, Sankt Gilgen z ładnym, barokowym kościołem w centrum. Tu mieszkał i pracował dziadek Mozarta, tu też urodziła się matka kompozytora. Swą letnią rezydencję ma tu także były kanclerz Niemiec, Helmut Kohl. Stąd ruszymy w kierunku innego dużego jeziora. Zanim tam dotrzemy, miniemy, ukryte wśród lasów małe jezioro Krotensee. Ostatni etap dzisiejszej trasy będzie wiódł brzegami jeziora Mondsee. Na jego końcu leży miasteczko o tej samej nazwie. Warto w nim odwiedzić barokową katedrę o interesującej fasadzie. Jest ona częścią byłego klasztoru benedyktynów. Z Mondsee wrócimy autobusem do hotelu.

”8″

”</p>

9

Zwiedzanie Salzburga i wyjazd do Polski

Wagrain – Salzburg – powrót do Polski.

Rano po śniadaniu czas wolny na ostatnie zakupy i spakowanie bagaży. Około południa pojedziemy do Salzburga, perły architektury renesansowej. Jest to najczęściej odwiedzane – poza Wiedniem – miasto w Austrii. Tu spędzimy większość popołudnia. Zwiedzimy zabytkowe centrum miasta położonego nad rzeką Salzach. Podziwiać będziemy mogli m.in. ogromną fortecę Hohensalzburg, górującą ponad starym miastem; dom narodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta; katedrę św. Ruperta z ogromną kopułą; klasztor św. Piotra, jeden z najstarszych w Europie; pałac i ogrody Mirabell oraz wiele innych. Czas wolny na zakupy lub posiłek przed drogą powrotną. Pod wieczór wyjedziemy z Salzburga w kierunku Polski.

10

Powrót do Krakowa

Przyjazd do Polski w godzinach porannych. Zakończenie imprezy.
  • Zjazdy długimi, szerokimi dolinami spod głównego grzbietu Alp (Otztal, Zillertal)
  • Fabryka serów w Mayrhofen
  • Wysokie wodospady: Stuibenfall (najwyższy w Tyrolu) oraz Krimml (najwyższy w całej Austrii)
  • Najdłuższy lodowiec Austrii (Pasterze), widoki na Grossglockner i zjazd alpejską drogą Hochalpenstrasse
  • Największy na świecie kompleks jaskiń lodowych Eisriesenwelt
  • Salzburg – perła architektury renesansowej u podnóża Alp
BAU_27_fot.RafałNiemczyk
BAU_01_fot.DarekDąbrowski
BAU_02_fot.RafałNiemczyk
BAU_03_fot.RafałNiemczyk
BAU_04_fot.RafałNiemczyk
BAU_05_fot.DarekDąbrowski
BAU_06_fot.RafałNiemczyk
BAU_07_fot.DarekDąbrowski
BAU_08_fot.DarekDąbrowski
BAU_09_fot.RafałNiemczyk
BAU_10_fot.RafałNiemczyk
BAU_11_fot.DarekDąbrowski
BAU_12_fot.RafałNiemczyk
BAU_13_fot.RafałNiemczyk
BAU_14_fot.RafałNiemczyk
BAU_15_fot.DarekDąbrowski
BAU_16_fot.DarekDąbrowski
BAU_17_fot.RafałNiemczyk
BAU_19_fot.RafałNiemczyk
BAU_20_fot.DarekDąbrowski
BAU_21_fot.RafałNiemczyk
BAU_22_fot.RafałNiemczyk
BAU_23_fot.DarekDąbrowski
BAU_24_fot.DarekDąbrowski
BAU_25_fot.DarekDąbrowski
BAU_26_fot.RafałNiemczyk
BAU_27_fot.RafałNiemczyk
BAU_28_fot.DarekDąbrowski
BAU_29_fot.DarekDąbrowski
BAU_30_fot.RafałNiemczyk
BAU_31_fot.DarekDąbrowski
BAU_32_fot.RafałNiemczyk
BAU_33_fot.RafałNiemczyk
BAU_34_fot.RafałNiemczyk
BAU_35_fot.RafałNiemczyk
BAU_36_fot.RafałNiemczyk

Opinie

Na temat tego wyjazdu nie dodano jeszcze opinii.

Napisz opinię

Ocena

Rozwiąż zadanie * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.