Przed wyjazdem

Pewnymi i najbardziej aktualnymi informacjami na temat szczepień dysponują:

a) Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej – Por. Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, tel. (58) 699 86 83,

b) Centrum Szczepień w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie; tel. (12) 614 22 37,

c) Wojewódzkie Stacje Sanepidu.

Jeżeli występuje taka potrzeba, informacje na ten temat znajdują się również w opisie wycieczki. Wizy załatwiamy najczęściej grupowo. Robimy to bezpłatnie. Klient może załatwić wizę również we własnym zakresie.

Wiadomo, że ceny biletów lotniczych są płynne. W informacjach o danym wyjeździe podajemy orientacyjne kwoty, jednak ostateczny koszt liczony jest na dzień zakupu biletów. Bilety kupowane za naszym pośrednictwem muszą być opłacone z góry na rachunek biura. Nie zarabiamy na biletach.

Klient ma możliwość zakupu biletu indywidualnie lub skorzystania z naszej bezpłatnej pomocy. Mamy bezpośredni dostęp do informacji o najtańszych i najkorzystniejszych połączeniach lotniczych do danej destynacji. Po pojawieniu się odpowiedniej oferty (standardowo 5-6 tygodni przed wylotem), kontaktujemy się z uczestnikami i proponujemy grupowy zakup biletów. Istnieje możliwość indywidualnego dopasowania przelotów do potrzeb klienta.

Sprzęt / Wyposażenie

Dokładny spis rzeczy, które należy wziąć ze sobą na dany wyjazd, wysyłamy uczestnikom na 3 tygodnie przed rozpoczęciem wyprawy. Jednak elementami koniecznymi na wyposażeniu jest zawsze odzież trekkingowa: buty, spodnie, koszulki, cienki polar, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwiatrowa.

Tak, np. kije trekkingowe, raki, namiot, czekan.

Wycieczki

Nasze wycieczki przeznaczona są dla wszystkich, którzy preferują aktywny wypoczynek. Podróżują z nami osoby, chcące przeżyć niezapomniane chwile z dala od przepełnionych kurortów turystycznych.

Wędrujemy rekreacyjnie. Odpowiednio dobrane dystanse, rozbite na małe odcinki pomiędzy kolejnymi atrakcjami na trasie, to w rzeczywistości niewiele. W ponad 90% przypadków osoby, które jadą pierwszy raz i obawiają się o swoją kondycję, doskonale dają sobie radę podczas całej wędrówki. Ułatwieniem jest pięciostopniowa klasyfikacja trudności, aby każdy mógł dopasować wyjazd do swoich potrzeb i możliwości.

Wycieczki trekkingowe podzielone są według pięciostopniowej skali trudności:

a) łatwa – droga utwardzona, obszar płaski lub lekko wznoszący, różnica wysokości w granicach 100-200 m. Szlaki na większości odcinkach prowadzą lasem lub terenami zagospodarowanymi, czas marszu to ok. 3-6 h dziennie, ilość kilometrów do przejścia 6-10. Wędrujemy na lekko, zapewniony transport głównych bagaży, posiłki zapewnione przez organizatora bądź istnieje możliwość ich zakupu w miejscach noclegowych. Noclegi w hotelach/pensjonatach/schroniskach górskich, przemieszczanie się publicznymi/lokalnymi środkami transportu.

b) średnia – droga na większości odcinkach utwardzona z miejscami o podwyższonym stopniu niebezpieczeństwa upadku, miejsca z odcinkami zabezpieczonymi linami/łańcuchami, obszar wznoszący się, różnica wysokości 500 – 800 m, droga o różnym stopniu widoczności. Czas marszu to ok. 5-8 h dziennie, ilość kilometrów 8-12. Wędrujemy z głównym bagażem, w części odcinki zabezpieczone linami/łańcuchami. Noclegi w pensjonatach/ hostelach/ schroniskach górskich/ pod namiotami, przemieszczanie się publicznym/ lokalnymi środkami transportu.

c) wymagająca – droga z oznaczonymi miejscami o zwiększonym poziomie niebezpieczeństwa upadku/ kamienie piarg, droga o różnym stopniu widoczności, odcinki zabezpieczone łańcuchami lub linami, sztuczne zabezpieczenia jak haki, pręty, różnica wysokości 600-1500 m; czas marszu to ok. 6-10 h dziennie; ilość kilometrów: 12-16/18. Wędrujemy z głównym bagażem. Noclegi w pensjonatach/schroniskach górskich/namiotach/schronach. Podczas wyjazdu sami przygotowujemy sobie posiłki z zakupionych wcześniej artykułów spożywczych lub istnieje możliwość ich zakupu w miejscach noclegowych. Może występować ograniczony dostęp do urządzeń sanitarnych, pod namiotami/w schronach może istnieć ograniczony dostęp do wody. Miejscami pokrywa śniegu, gdzie w okresie zimowo-wiosenno-jesiennym wymagane są raki.

d) trudna – droga z wieloma niebezpiecznymi odcinkami zabezpieczonymi linami, poręczami, hakami i prętami, na niektórych odcinkach wymagane jest użycie sprzętu alpinistycznego, tj. kask, uprząż, lina, odcinki z pokrywą śniegową, gdzie wymagane jest użycie raków, ilość kilometrów do pokonania to 8 – 12. Wędrujemy z głównym bagażem. Noclegi w schroniskach górskich/namiotach/schronach. Podczas wyjazdu sami przygotowujemy sobie posiłki z zakupionych wcześniej artykułów spożywczych. Może występować ograniczony dostęp do urządzeń sanitarnych, pod namiotami/w schronach może istnieć ograniczony dostęp do wody. Noclegi w miejscach z ograniczonym dostępem do wody, elektryczności, zakupu artykułów spożywczych.

e) ekstremalnie trudna – droga z wieloma niebezpiecznymi odcinkami zabezpieczonymi linami, poręczami, hakami i prętami, na wielu odcinkach wymagane użycie sprzętu alpinistycznego tj. kask, uprząż, lina, lonża itp. Wymagane posiadanie podstawowych umiejętności wspinaczkowych. Wędrujemy z głównym bagażem, noclegi w schroniskach górskich/namiotach/schronach. Podczas wyjazdu sami przygotowujemy sobie posiłki z zakupionych wcześniej artykułów spożywczych. Może występować ograniczony dostęp do urządzeń sanitarnych, pod namiotami/w schronach może istnieć ograniczony dostęp do wody.

Dystanse na wyjazdach trekkingowych dopasowane są do kondycji i umiejętności grupy.

Ze względu na komfort i bezpieczeństwo wyprawy odbywają się w grupach liczących 6 – 12 osób. Niektóre imprezy skonstruowane są tak, że może brać w nich udział więcej osób, jednak wówczas obsługa wycieczki jest liczniejsza, a uczestnicy wyjazdu są podzieleni na podgrupy.

Minimalna liczba uczestników to 6 osób. Jeżeli liczba osób będzie mniejsza, wówczas albo odwołujemy imprezę, o czym informujemy przynajmniej na 2 tygodnie przed terminem jej rozpoczęcia, lub kontaktujemy się z uczestnikami i proponujemy dopłatę. Gdy wszyscy uczestniczy wyrażą zgodę – ruszamy w podróż.

Średnia wieku uczestników to ok. 30 – 40 lat, jednak wiek nie ma tu znaczenia. Liczy się kondycja i chęć aktywnego spędzenia wakacji.

Tak, choć istnieją pewne ograniczenia. W wycieczkach trekkingowych mogą brać udział dzieci, które potrafią samodzielnie przebyć dzienną trasę. Ocena umiejętności pozostaje w gestii rodziców lub opiekunów. Polecamy wcześniejszy kontakt z biurem. Od osób w wieku 16 – 18 lat podróżujących bez osoby pełnoletniej, wymagamy pisemnej zgody opiekuna. Wyjątek stanowią wycieczki górskie, podczas których przebywamy na wysokości powyżej 3500 m n. p. m., na które zapraszamy tylko osoby dorosłe.

Pilot każdorazowo dopasowuje tempo do kondycji i umiejętności grupy. Każdemu zapewniamy wystarczającą ilość czasu na odpoczynek i regenerację.

Pilotami są osoby znające dane miejsce, posiadające na jego temat nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną. Obsługa zawsze posiada wymagane uprawnienia.

Na wyjeździe zwykle jeden dzień przeznaczony jest na odpoczynek.

Single i osoby jadące w pojedynkę stanowią około 30% uczestników wyjazdów. Dlatego towarzystwo „znajduje się samo”. Ludzie podróżujący z nami są osobami otwartymi i nastawionymi na wspólną zabawę.

Ilość potrzebnej gotówki jest zawsze uzależnione od miejsca, w które się udajemy oraz świadczeń zawartych w cenie. Dlatego na około 3 tygodnie przed rozpoczęciem imprezy podajemy uczestnikom orientacyjne sumy, jakie powinni zabrać ze sobą.

Zakwaterowanie / Wyżywienie

Standard jest każdorazowo dokładnie opisany. Zwykle mieszkamy w hotelach 3* ze śniadaniem w formie bufetu i obiadokolacją wliczoną w cenę wyjazdu lub w sprawdzonych i czystych pensjonatach ze śniadaniem (łatwiejsze trekkingi). W specyficznych typach wyjazdów (wyższe góry, wycieczki ekonomiczne) standard zakwaterowania jest niższy – mogą to być pokoje 2 – 4 osobowe w kwaterach turystycznych, sale wieloosobowe w schroniskach, czy noclegi pod namiotami.

W niektórych przypadkach świadczenia zawierają hotelowe śniadania i obiadokolacje. Dokładne informacje znajdują się w opisie każdej wycieczki. Dodatkowo, w trakcie wędrówek zawsze planujemy odpowiednie przerwy na posiłki, czasem rekomendując miejsca gdzie smacznie i niedrogo można skosztować lokalnych przysmaków. W miarę możliwość zatrzymujemy się przy lokalnych marketach.